6-8 września 2019 r.

ulotka 26 lat spotkań

Opis spotkania

Podziękowania

Patronat:

  • Biskup Opolski - Andrzej Czaja (logo)
  • Radio Doxa (logo)

Współorganizatorzy:

  • Samorząd Województwa Opolskiego (logo)
  • Opolska Federacja Organizacji Pozarządowych „Razem” (logo)
  • Tadeusz Goc - Burmistrz Strzelec Opolskich (logo)
  • Krzysztof Mutz - Wójt Gminy Tarnów Opolski (logo)

Wspomnienia

Jest rok 2019, wrzesień. Dokładnie rok temu spotkaliśmy się, żeby uroczyście świętować 25-lecie spotkań trzeźwościowych. I znowu jesteśmy u stóp Babci Anny, żeby kolejny raz spotkać się, podziękować i pobyć razem we wspólnocie.

Tematem przewodnim tych trzydniowych spotkań jest "Trzeźwość w rodzinie", a szczególnie rola ojca jako świadka wiary i trzeźwości.

W piątek, 6.09.2019, tradycyjnie rozpoczęliśmy Drogą Krzyżową. Tym razem szliśmy Porębą, drogą w lesie, pagórkami. Nieśliśmy krzyż, zatrzymując się przy kolejnych stacjach męki Pana Jezusa.

Rozmodlona i rozśpiewana ta nasza wspólnota.

Wieczorem msza św., a po niej mitingi do późnej nocy.

A w sobotę, tak jak rok temu, szliśmy ze Zdzieszowic, niosąc krzyż do bazyliki. Na Placu Rajskim odbyło się uroczyste przywitanie.

Po nim odbył się wykład księdza dr. hab. Grzegorza Poloka, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pt. "Moje korzenie - jak doświadczenia z przeszłości wpływają na aktualne życie". W wykładzie poruszył wpływ dzieciństwa w rodzinie na dorosłe życie. Na początku opisał cechy dysfunkcyjnej rodziny. Opisał u młodzieży, jakie przyjmują postawy i typowe cechy, skutki, a następnie drogi pomocy. Po wykładzie mogliśmy kupić książkę autorstwa ks. Poloka pt. "Rozwinąć skrzydła".

O godz. 15.30 nasza koleżanka Krystyna Szwed czytała swoją poezję i prezentowała nowy tomik, specjalnie wydany z myślą o tym spotkaniu. Wiersze Krystyny dotyczą najgłębszych zakamarków naszej duszy. Towarzyszył jej zespół Marka Sołtysiaka z bogatym instrumentarium skrzypiec i dwóch gitar, który dał świetny koncert.

Ela - poetka i pisarka - przeczytała swoją opowieść o "kobiecie za szybą", poruszająca historia kobiety zaplątanej w toksyczny związek.

Wspomnieliśmy też Panią Anię Myszyńską i jej wiersze, bo właśnie w tym dniu odeszła do wieczności. Pokój jej duszy.

Wieczorem przeżyliśmy uroczystą Eucharystię, po której ludzie szli na mitingi.

W ostatnim dniu - w niedzielę - spotkaliśmy się z małżeństwem Anny i Romana Kobiałków, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami jak mąż i żona, jako rodzice, swoimi relacjami w rodzinie, mówili, jaką siłę ma modlitwa, o tym, jak głęboka wiara może czynić cuda.

Końcowym akcentem niedzielnego spotkania była konferencja "Rola Góry św. Anny w naszej trzeźwości" - poprowadzona przez grupę "Bronek" z Krapkowic. Ludzie dzielili się swoimi przeżyciami, doświadczeniami, tym, jak ogromne znaczenie mają comiesięczne spotkania na Górze św. Anny oraz rekolekcje, które odbywają się wiosną i jesienią. To wszystko daje ludziom siłę do prawdziwego i głębokiego życia w trzeźwości.

Zakończyliśmy nasze spotkanie śpiewem i modlitwą o pogodę ducha, z nadzieją, że spotkamy się za rok.

MONIKA AA